انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران

نسخه‌ی کامل: *ادویه‌ای که ممکن است برخی از اقسام بیماری آرپی را درمان کند
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
"به گزارش انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات درایران" به نقل از سایت ffb مورخ 2014 آوریل 15 ، زردچوبه، ادویه‌ای پرکاربرد است. این ریشه زرد نارنجی موسوم به ادویه کاری در ایجاد طعم غذا تا رنگ‌آمیزی لباس و یا حتی در دوران باستان به‌عنوان درمان برخی بیماری‌ها استفاده می‌شده است. به‌ تازگی گروهی از محققین موسسه ملی تحقیقات چشم نشان دادند که کورکومین، ماده فعال زردچوبه ممکن است در پیش‌گیری از نابینایی ناشی از بیماری آرپی موثر باشد. بیماری آرپی، یک بیماری درمان نا‌پذیر است که از هر ۴۰۰۰ هزار نفر یک نفر به آن مبتلا می‌شوند. در ایجاد این بیماری تخریب کننده موتاسیون در بیش از ۴۵ ژن مختلف دخیل است. گروهی از محققان به دنبال انتقال نسخه‌های سالم ژن جهش یافته در این بیماران هستند، کار تحقیقاتی آنان در مرحله مطالعات بالینی است اما نتایج امیدوار کننده‌ای داشته است.
با این حال ژن درمانی روشی گران قیمت است و برای انتقال ژن به داخل سلول می‌بایست روش‌های بهتری ابداع گردد. دکتر رادهاآیاگاری، استاد چشم پزشک دانشگاه کالیفرنیا با انتشار مقاله‌ای اظهار کرد که ممکن است راه حل ساده‌ای برای درمان بیماری آرپی وجود داشته باشد. او به دنبال پیدا کردن مولکولی است که قابلیت حفاظت از سلول‌های حساس به نور شبکیه را داشته باشد. مطالعات نشان داده که کورکومین، مانع تشکیل پلاک‌های آمیلوئیدی در بیماران مبتلا به آلزایمر می‌شود. از طرفی از سالیان قبل در هند زردچوبه برای درمان زخم‌ها و التهابات استفاده می‌شده است. تیم خانم دکتر رادهاآیاگاری برای بررسی پتانسیل درمانی کورکومین مطالعاتی را در موش‌ها انجام دادند. نتیجه خورانیدن این ادویه، حفاظت سلول‌های گیرنده نور در مقابل آسیب بود. اگرچه مطالعات بیش‌تری برای اثبات اثربخشی کورکومین در حفاظت از سلول‌های بینایی لازم است، اما همین مطالعات اولیه نشان‌دهنده ورود موفقیت آمیز آن به شبکیه و بهبود بینایی در موش‌های مدل بیماری شده است.

آیا اگر زردچوبه در رژیم غذایی بیماران آرپی وجود داشته باشد، سبب بهبود می‌شود؟
دکتر رادهاایاگاری جواب داد که ما هنوز نمی‌دانیم که مقدار موثره این ادویه چقدر است و در مطالعات بعدی به دنبال پاسخ به این سوالات هستیم.

*مترجم:خانم دکتر ستاریان*