انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران

نسخه‌ی کامل: آغاز پیوند اعضا از جسد در دنیا/ واکنش وزارت بهداشت درباره پیوند از جسد در ایران
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
یک جراح پیشکسوت ایرانی از آغاز پیوند اعضا از کاداور (جسد) در دنیا خبر داد و گفت: تاکنون ۲ تا ۳ پیوند دست و صورت از جسد در آلمان و چین انجام شده است. به گزارش"انجمن آرپی، لبر و اشتارگات در ایران" به نقل از ستاد خبری نهمین کنگره سالیانه انجمن علمی جراحان عمومی پرویز ورهرام با بیان اینکه در ایران نیز در بیمارستان مسیح دانشوری یک مورد پیوند از جسد گزارش شد، اظهار کرد: اما نتایج نهایی آن مشخص نشد. وی با اشاره به اینکه برای پیوند موفق باید عضو قطع شده را در کیسه پلاستیکی و در ظرف یخی قرار و ظرف 6 ساعت به مرکز درمانی مجهز انتقال دهند، افزود: در پیوند دست همه اعضای یک بافت اعم از استخوان، عضله، شریان، ورید و اعصاب پیوند زده می‌شود و دست کارایی پیشین خود را دارد.
این جراح قلب و عروق از کانادا با بیان اینکه شماری از این دست‌ها قطع شده به علت قرار گرفتن دست در بیرون ماشین حین رانندگی بوده است، ادامه داد: برخی دیگر به علت تروماها حین کار در کارخانه و ... بوده است. ورهرام با بیان اینکه برای عضو له شده نمی‌توان کاری کرد، گفت: در پیوند از جسد نیز پذیرش پیوند توسط فرد مهم است که به فاکتورهای مختلف بستگی دارد. وی با بیان اینکه برای برگشت کارآیی عضو قطع شده فرد حداقل به مدت 7 ماه فیزیوتراپی نیاز دارد، خاطرنشان کرد: بدین ترتیب دست پیوندی کارآیی و توانایی یک عضو سالم را دارد و به لحاظ انجام کار سنگین محدودیتی نخواهد داشت. به گفته این جراح، در مواردی از پیوند دست به علت رشد نکردن شاخه‌های عصبی ناگزیر از پیوند عضله از ناحیه دیگری از بدن به دست بودیم. نهمین کنگره سالیانه انجمن علمی جراحان عمومی با عنوان نگرشی برای جراحی‌های کاربردی (سرطان‌ پستان، دستگاه گوارش و ...) دوم تا چهارم مهر در سالن همایش‌های رازی برگزار می‌شود.

************************************

رییس اداره پیوند و بیماری‌های خاص وزارت بهداشت در واکنش به اخباری مبنی بر آغاز "پیوند اعضا از جسد" در کشور، گفت: این اخبار را تایید نمی‌کنم. به گزارش"انجمن آرپی، لبر و اشتارگات در ایران" به نقل از ایسنا، دکتر کتایون نجفی‌زاده اظهار داشت:، فعلا از فرد فوت شده، نسوج برداشته می‌شود و البته سال‌هاست که این اقدام در ایران انجام می‌شود. به عنوان مثال قرنیه، دریچه قلب، تاندون‌ها یا استخوان برای بیمارانی که صدمات جدی مانند شکستگی جدی استخوان، تومورهای استخوانی یا مشکل در دریچه قلب دارند، استفاده می‌شود. در مجموع برداشت نسوج از فرد فوت شده سال‌هاست در کشورهای مختلف و همچنین در ایران انجام می‌شود.
نجفی‌زاده در این باره افزود: البته روشی که در دنیا جهت استفاده از اعضای فرد فوت شده وجود دارد آن است که پس از صحبت با خانواده وی و کسب رضایت، بدون اینکه جریان خون در رگ‌های فرد متوفی متوقف شود، بلافاصله محلول‌های نگهدارنده بافت را در رگ‌هایش به جریان می‌اندازند. این روش در کشورهای دیگر انجام می‌شود و در ایران هنوز انجام نشده است. این موضوع در ایران فعلا به عنوان یک پروژه کارهایش انجام شده، اما هنوز قابل انجام نیست. وی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است پیوند عضو از جسد روزی در ایران نیز عملیاتی شود، گفت: بله ممکن است و قطعا روزی در ایران هم انجام خواهد شد. این روش، روشی است که مقدرای کیفیت اعضا را کاهش می‌دهد. البته علت آنکه کشورهای دیگر از این روش استفاده می‌کنند آن است که تعداد مرگ مغزی‌های آنها کم است و این درحالیست که ما هنوز از پتانسیل مرگ مغزی‌مان استفاده کافی نکرده‌ایم؛ به طوری که از بین 3 تا 4 هزار مرگ مغزی تنها 665 مورد جهت پیوند استفاده می‌شود و بی‌تردید فرهنگ اهدای عضو نیازمند فرهنگسازی بیشتری است. بنابراین فعلا ضرورتی ندارد جهت پیوند عضو از جسد استفاده کنیم. به گفته رییس اداره پیوند و بیماری‌های خاص وزارت بهداشت، سالانه 25 درصد از بیماران نیازمند پیوند عضو در لیست انتظار فوت می‌کنند که در این میان آمار بیماران نیازمند قلب و ریه بیشتر از سایرین است.
....