انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران

نسخه‌ی کامل: اولین نانو داروی گیاهی ایرانی با ماده موثره زردچوبه
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
تاریخ خبر: 08/07/1393 |
دستاورد دیگری از محققان داخلی؛

اولین نانو داروی گیاهی ایرانی با ماده موثره زردچوبه
تهران - ایرنا - مدیرعامل شرکت دانش بنیان 'اکسیر نانو سینا' از تولید داروی جدید 'نانو کورکومین' با ماده موثره زردچوبه و با خاصیت آنتی اکسیدانی، ضد سرطانی و ضد التهاب در این شرکت و ورود آنها به بازار طی روزهای آینده خبر داد.

دکتر مهناز قمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اعلام کرد: محصول جدید ما 'نانو کورکومین' است که مجوزهای لازم را دریافت کرده و از هفته آینده با نام تجاری 'سینا کورکورمین' وارد بازار می شود.

به گفته وی داروی 'سینا کورکومین' از ماده موثره زردچوبه (کورکومین) گرفته شده و فرمولاسیون آن منحصر به فرد و مخصوص ایران است و نمونه مشابه خارجی ندارد.

قمی خاطرنشان کرد: زردچوبه در طب سنتی ما مصارف زیادی دارد و به عنوان ضد التهاب، ضد سرطان، آنتی اکسیدان استفاده می شود اما مشکل اینجاست که میزان جذب کورکومین و سایر مواد گیاهی در بدن بسیار پایین است.

وی ادامه داد: ما به منظور رفع این مشکل، کورکومین را به ابعاد نانو و کپسول نانومیسل در آوردیم و قدرت جذب آنها را به میزان بسیار زیادی افزایش دادیم به طوریکه خواص متعدد خود از جمله خاصیت ضد سرطانی، ضد التهابی و آنتی اکسیدانی، کمک به درمان کبد چرب، درمان آلزایمر و برخی دردهای مفصلی را حفظ کرده و می تواند موثر عمل کند.

قمی یادآور شد: سینا کورکومین مجوزهای مربوطه را از وزارت بهداشت دریافت کرده و از هفته آینده با ورود به مرحله تولید انبوه، با قیمت مناسب وارد بازار مصرف خواهد شد.

وی درخصوص دیگر محصولات این شرکت دانش بنیان نیز توضیح داد: در شرکت دانش بنیان 'اکسیر نانو سینا' تا الان سه محصول تولید شده که یکی از آنها با نام 'سینا دوکسوزوم' از دو سال قبل وارد بازار شده است.

قمی افزود: 'سینا دوکسوزوم' اولین داروی ضد سرطان نانویی در ایران است که برای درمان سرطان سینه پیشرفته از سوی پزشکان تجویز می شود و با تولید انبوه این دارو در کشور، واردات نمونه خارجی آن ممنوع شد.

وی تاکید کرد: این داروی ضد سرطان پیشرفته، همان کیفیت داروی خارجی را دارد و مورد تایید پزشکان است که با یک دهم قیمت مشابه خارجی به فروش می رسد.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان 'اکسی نانو سینا' درباره تفاوت های دو داروی ضد سرطان تولید شده در این شرکت توضیح داد: مصرف داروی 'سینا دوکسوزوم' حتما باید با تجویز پزشک و برای معالجه بیماران خاص باشد اما سینا کورکومین را همه افراد می توانند به عنوان دارو یا مکمل استفاده کنند زیرا علاوه بر درمان، جنبه پیشگیری نیز دارد.