انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران

نسخه‌ی کامل: کاربرد روشی نوین در درمان ایثارگران مبتلا به صرع
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران از بکارگیری روشی نوین در درمان بیماری صرع مقاوم به درمان در میان مبتلایان در جامعه ایثارگر خبر داد. به گزارش"انجمن آرپی، لبر و اشتارگات در ایران" به نقل از ایرنا از بنیاد شهید، «عبدالرضا عباسپور» گفت: بسیاری از جانبازان و برخی خانواده های شهدا و ایثارگران به صرع مقاوم به درمان مبتلا هستند. وی ادامه داد: بین یک تا یک ونیم درصد از جمعیت جهان به بیماری صرع مبتلا هستند که 30 درصد این افراد مبتلا به صرع مقاوم به درمان می شوند و با وجود درمان های دارویی، حملات تشنجی آنها قابل کنترل نیست.
عباسپور افزود: یکی از راه های درمانی موجود برای بیماران مبتلا به صرع مقاوم، جراحی است، در بعضی از این بیماران با استفاده از ثبت امواج مغزی از روی پوست سر و بطور همزمان ضبط ویدئویی حملات تشنجی که به آن پایش طولانی مدت(لانگ ترم مونیتوریون) - Long term monitorin - گفته می شود، کانون صرع شناسایی شده و توسط عمل جراحی، درمان لازم انجام می پذیرد. وی تصریح کرد: در برخی بیماران با استفاده از این روش نمی توان کانون صرع را شناسایی کرد. در این موارد، الکترودهای ثبت کننده امواج مغزی روی مناطقی از دو نیمکره مغز یا در عمق بافت مغز که مشکوک به کانون اصلی صرع هستند، قرار داده شده و پس از بررسی دقیق، کانون صرع شناسایی و طی عمل جراحی از مغز بیمار خارج می شود. معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید خاطر نشان کرد: با استفاده از روش الکترود گذاری درازمدت داخل جمجمه ای، یکی از فرزندان معظم شهدا که از هفت سالگی به مدت 30 سال از تشنج (2 - 3 بار در روز) رنج می برد، توسط یک تیم پزشکی متشکل از متخصصین ایرانی و آلمانی تحت درمان قرار گرفت.
وی گفت: در این بیمار با استفاده از دو گرید داخل جمجمه ای در ناحیه تمپورال چپ و راست مغز، کانون اصلی تشنج شناسایی شد و پس از 48 ساعت از این اقدام، بیمار تحت جراحی قرار گرفت و کانون تشنج از مغز وی پس از 30 سال بیماری خارج شد. عباسپور گفت: این تیم جراحی در نظر دارد تا دی سال جاری دو بیمار ایثارگر دیگر را با استفاده از این روش درمان کند.