انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران

نسخه‌ی کامل: درمان زخم دیابتی 10 بیمار با لارو مگس
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
محققان در مرکز جامع ترمیم زخم، به درمان زخم های مزمن ازجمله زخم های دیابتی و زخم بستر از طریق لارو مگس پرداختند و تا کنون 10 مورد از این گونه زخم ها را با موفقیت درمان کردند. به گزارش"انجمن آرپی، لبر و اشتارگات در ایران" به نقل از باشگاه خبرنگاران، غلامرضا اسماعیلی جاوید - رئیس مرکز جامع ترمیم زخم، اظهار داشت: یکی از مباحثی که در ترمیم زخم های مزمن مطرح می شود این است که این نوع زخم ها در دوره طبیعی خودشان به دلیل نارسایی در خونرسانی، مشکلات عصبی، فشار بیش از حد ناحیه زخم و مواردی از این دست، ترمیم پیدا نمی کنند. وی با اشاره به اینکه از این رو توانستیم با استفاده از لارو مگس زخم های مزمن را ترمیم کنیم، افزود: لارو مگس بدون آسیب به بافت های طبیعی و زنده، با برداشتن نسوج مرده از سطح بافت زخم ها، به ترمیم زخم های مزمن از جمله زخم های بستر و دیابتی می پردازد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر اینکه لاروها روند لازم برای ترمیم زخم را تسهیل می کنند، خاطرنشان کرد: عملا لارو، چرخه زندگی برخی حشرات به شمار می رود، از این رو لارومگس، مگس هایی هستند که تخم ریزی می کنند و به لارو و در نهایت دوباره به مگس تبدیل می شوند، که این یک چرخه گذرای تبدیل لارو به مگس است. اسماعیلی جاوید با اشاره به اینکه هدف لارو یا ماگوت مگس، بافت مرده پوست است، در ادامه گفت: لاروهای مگس بافت های مرده زخم ها را ریز می کنند و می خورند و با استفاده از ترشحاتشان میزان رشد باکتری در محل زخم را کاهش می دهند، از این رو با اینکار خود، به بهبود زخم ها کمک می کنند.
به گفته وی لارو مگس بدون عفونت و رشد باکتری، روند ترمیم زخم را طی می کند که می توان به این روش لارو درمانی گفت. وی با بیان اینکه لارو درمانی یک روش مشخص و شناخته شده در سراسر جهان است، افزود: کلینیک هایی تحت استانداردهای لازم در اروپای غربی و امریکای شمالی وجود دارند که لارو تولید می کنند و در اختیار مراکز درمانی قرار می دهند، تا لارو درمانی را در مراکز به کار گیرند. اسماعیلی جاوید یادآورشد: ما توانستیم با همکاری بخش حشره شناسی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، لاروهای مگس را وارد چرخه تولید و مصرف قرار دهیم و مرکز لارو درمانی را راه اندازی کنیم. وی با اشاره به اینکه شایع ترین علت قطع عضو از زخم های مزمن، زخم های دیابتی هستند، خاطرنشان کرد: در یک زمان کوتاه یک ماهه توانستیم، ۱۰ بیمار دچار زخم مزمن را درمان کنیم که این افراد رضایت کامل را از دوره درمانی خود دارند. البته هنوز دوره درمانی برخی از بیماران ادامه دارد.
اسماعیلی با بیان اینکه تحقیقات در خصوص لارو درمانی از سالهای قبل صورت گرفته ولی به نتیجه نرسیده است، افزود: دوره لارو درمانی یک ماهه و در هر جلسه لارو، ۴۸-۷۲ ساعت زمان نیاز دارد که بعد از این مدت لاروها برداشته و سوزانده می شود، و در نهایت زخم ها ترمیم پیدا می کنند. وی گفت: هزینه یک دوره لارو درمانی رقمی در حدود ۷۰۰ تا ۵۰۰ هزارتومان است که این موضوع می تواند در کشو ربه صرفه باشد. به گفته اسماعیلی جاوید این مرکز زیرنظر جهاد دانشگاهی و زیرنظر مرکز چند تخصصی ترمیم زخم فعالیت می کند.