انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران

نسخه‌ی کامل: :شرکت ophthotec مطالعات انسانی درمان بیماری اشتارگارت را آغازنمود
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
به گزارش"انجمن حمایت ازبیماران چشمی شبکیه(آرپی،لبرواشتارگات)در ایران"شرکت ophthotec یک شرکت بیودارویی است که در زمینه درمان بیماری های چشمی فعالیت می کند. این شرکت از اولین بیمار جهت اجرای طرح بالینی درمان بیماری اشتارگات ناشی از جهش ژن ABCA4 با عنوان Zimura در فاز 2b نام نویسی نموده است. این طرح با حضور 120 بیمار در بیش از 30 مرکزمختلف اجرا خواهد شد. داده ها و دانش لازم از طرح progstar که برای شناخت مطالعه طبیعتی این بیماری توسط بنیادFFB انجام شده است. پروژه زیمورا Zimura در واقع مطالعات انسانی درمان مدل های خشک و مرطوب دژنراسیون های ماکولا (AMD) مرتبط با سن و IPCV که یک بیماری شبکیه مرتبط با سن می باشد. زیمورا با تزریق داخل چشم انجام می شود. تزریق یک ژل نرم در وسط چشم این درمان که به صورت تزریق داخل ویتره انجام می شود. تزریق داخل ویتره یک تزریق رایج می باشدکه در مطب پزشکان هم می تواندصورت گیرد.روش درمانی این شرکت براساسمهار و کنترل سیستم complement بدن طراحی شده است.سیستم complement بدن در بیماری های همچون AMD و اشتارگارت بیش از حد معمول فعال میشود. این سیستم complement بخشی از سیستم ایمنی بدن است که معمولا از بدن در برابر باکتری ها و عوامل بیماریزا حافظت می کنداما در برخی مواقع این سیستم با عملکرد اشتباه خود به سلول های سالم شبکیه نیز حمله می کند که منجر به بیماری های شبکیه چشم می شود.زیمورا پروتئین مکمل C5 را مسدود می کند. در مطالعات مرحله آزمایشگاهی مهار این پروتئین C5 باعث جلوگیری از دژنراسیون شبکیه شده است.درمطالعات آزمایشگاهی بامسدود کردن پروتئین تکمیلی مشخص گردیده که این روند باعث توقف تخریب شبکیه میشود.
دکتر کوروش رضایی رئیس بخش پزشکی شرکت می گوید استراتژی ما برای ساخت دارو برای بیماری نادر اشتارگات برگرفته از ادبیات علمی جدید و نقش سیستم تکمیلی در این بیماری است وبه همین دلیل ما بر روی تحقیق و توسعه بیشتر پروژه زیمورا تا رسیدن به مرحله نهایی درمان تاکید میکنیم.ما با همکاری بینیاد FFB و با استفاده از طرح progstar شناخت بهتری نسبت به بیماری اشتارگات پیدا کردیم و برای ساخت دارو، طراحی دقیق تری داشته ایم.
دکتر بنیامین یرکسا رئیس اجرایی بنیاد FFB میگوید بیماری اشتارگات یک بیماری نادر شبکیه است که در حال حاضر درمانی برای آن وجود ندارد وما از پیوستن شرکت ophthotec به ما بسیار خرسندیم تا بتوانیم به چشم انداز مشترک دو سازمان یعنی مبارزه با بیماری های نادر شبکیه برسیم و با استفاده از روش های درمانی جدید کیفیت زندگی خانواده ها را ارتقاء دهیم بیماری اشتارگات یک بیماری آزازاردهنده شبکیه است که علایم آن در کودکی و یا بزرگسالی بروز می کند و منجر به کاهش دید مرکزی می شود. در آمریکا بالغ بر30 هزار نفر و در دنیا ده ها هزار نفر مبتلا به این بیماری هستند./
گرآورنده ومترجم:
-جلال عباسی
-صــدف
-محسن سروش