انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران

نسخه‌ی کامل: :استفاده از گاز سارین در دومای سوریه تأیید نشده است
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
یک عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران و فوق تخصص قرنیه چشم، استفاده از گاز سارین در حادثه شیمیایی دومای سوریه را از نظر علمی تأیید نشده دانست.
به گزارش "انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران " دکتر محمدعلی جوادی در نشست بررسی ابعاد حادثه شیمیایی در دومای سوریه گفت: استفاده از گاز سارین موجب تنگی شدید مردمک چشم و ایجاد درد برای بیماران می‌شود.
وی افزود: براساس شواهد و فیلم‌های موجود و مشاهده مصدومان هیچ گاه علائم مصدومان با افرادی که در معرض گاز سارین قرار گرفته اند مطابقت نداشته است.
جوادی با بیان اینکه کوچک شدن مردمک موجب درد چشم شده و چند روز ادامه دارد، گفت: در این مصدومان تنگی مردمک در کنار تاول پلک و خراشیدگی قرنیه که نیاز به معاینه بالینی برای تأیید دارد مشاهده نشد.
وی افزود: اثبات استفاده از گاز سارین در سوریه نیازمند آزمایش‌های دقیق در مراجع بی طرف بین المللی است.
این فوق تخصص قرنیه با اشاره به اینکه علاوه بر گاز‌های اعصاب (سارین)، گاز خردل نیز در سلاح‌های شیمیایی استفاده می‌شود، گفت: گاز خردل پس از مدتی موجب تاول زدن و التهاب چشم و بخش‌های مرطوب پوست می‌شود.
جوادی افزود: شستشوی محیط و سپس شستشوی بدن و لباس مصدوم موجب کاهش آسیب‌های این ماده شیمیایی به بدن خواهد شد.
وی گفت: با درمان‌هایی همچون جراحی امکان درمان بیشتر آسیب‌های چشمی ناشی از گاز خردل درمان می‌شود.
جوادی افزود: در برخی موارد بیماری چشمی بر اثر گاز خردل مزمن شده و سال‌ها ادامه می‌یابد و در برخی موارد دیگر نیز عوارض دیررس پس از ده‌ها سال بروز می‌کند.
وی گفت: اکنون در کشورمان با عوارض دیررس و بیماران مزمن ناشی از مصدومیت با گاز خردل مواجهیم.
این فوق تخصص قرنیه افزود: برای درمان این دو نوع بیماری علاوه بر پیوند قرنیه نیاز به سلول‌های بنیادی وجود دارد که از اقوام بیمار و یا با افزایش ایمنی از قرنیه اجساد تهیه می‌شود.
جوادی در بخش دیگری از سخنانش گفت: مصدومان چشمی ناشی از گاز سارین نیز با استفاده از قطره چشمی عوارض کمتری خواهند داشت.
وی افزود: گاز‌های اشک آور که علائم تنفسی و چشمی دارند عوارض شان با گذشت زمان برطرف می‌شود.
جوادی بیان اینکه استفاده از سلاح‌های شیمیایی در جنگ‌ها به بهانه متفرق کردن نیرو‌های دشمن بوده است، گفت: گاز‌های اعصاب مانند سارین کشنده است و نمونه آن در شهر حلبچه عراق مشاهده شد که در زمان کوتاهی هزاران نفر را قتل عام کرد.
وی افزود: خردل در دوران جنگ تحمیلی بیشترین ماده شیمیایی بود که علیه نیرو‌های کشورمان و مردم بی گناه استفاده شد.