انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران

نسخه‌ی کامل: : روشی جدید برای تشخیص بیماری‌های چشمی
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
دانشمندان روش جدیدی برای تشخیص بیماری‌های چشمی مانند دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن را با تطبیق تکنیک‌های تشخیص الگو که برای ارزیابی تصاویر ماهواره‌ای استفاده می‌شود، طراحی کردند.
 به نقل از مدیکال، محققان مرکز بهداشت چشم در UNSW سیدنی با تطبیق تکنیک‌های تشخیص الگو که برای ارزیابی تصاویر ماهواره‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند، رویکرد جدیدی برای طبقه‌بندی و تشخیص بیماری‌های چشمی مانند دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن ایجاد کرده‌اند.
این ابزار ترکیبی از نتایج چندین تکنیک تصویربرداری چشم حاصل شده است و قابلیت شناسایی علائم دژنراسیون ماکولا را دارد.
محقق این تحقیق Angelica Ly اظهار کرد: میزان اطلاعات مربوط به تصویربرداری تشخیصی که به طور معمول در اختیار پزشکان قرار می‌گیرد، به طور قابل ملاحظه‌ای در دهه گذشته افزایش یافته و در نتیجه اطلاعات بی‌شماری  ایجاد کرده است. به همین دلیل برای از دست ندادن اطلاعات ما به یک روش ساده‌تر برای پردازش تمام اطلاعات و اطمینان از نشانه‌های کلیدی نیاز داریم.
وی گفت: روش ما با ۹۱ درصد موفقیت برای شناسایی مشکلات چشمی از جمله دژنراسیون ماکولا مربوط به سن ارائه شده است.
در بیماری‌های چشمی شناسایی اولیه و دقیق برای جلوگیری از نابینایی ضروری است. با این حال  شناسایی بسیاری از نشانه‌های اولیه دژنراسیون ماکولا مربوط به سن دشوار است و ممکن است علائم حدود ۲۵ درصد بیماران مبتلا به بیماری زودرس یا متوسط، تشخیص داده نشود.
مدیر این مرکز - استاد مایکل کالونیتیس، حدود ۱۴ سال پیش این ایده را برای تشخیص ارائه کرد، اما اطلاعات زیادی در مورد کاربرد آن نداشت.
یکی دیگر از چالش‌های اصلی در رابطه با دژنراسیون ماکولا سن و نظارت بر بیماران است تا افراد در معرض پیشرفت بیماری در مراحل اولیه شناسایی شوند. پیشرفت بیماری نیز از طریق تصویربرداری چشمی کنترل می‌شود که روش فعلی خسته‌کننده و بی‌ثبات است.
روش جدید ارائه شده برای مراکز تصویربرداری چشم و یا نرم‌افزارها، برنامه‌های کاربردی زیادی به همراه خواهد داشت. در نتیجه عملکرد بهتری برای شناسایی بیماری در مراحل اولیه ارائه خواهد کرد.
نتایج این تحقیق در نشریه Investigative Ophthalmology & Visual Science منتشر شده است.