انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران
خلق دقیق‌ترین نقشه مولکولی از یک ناحیه چشم - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران (http://rpsiran.ir/forum/.)
+-- انجمن: اخبار و اطلاعات پزشکی و چشم پزشکی (http://rpsiran.ir/forum/./forumdisplay.php?fid=4)
+--- انجمن: اخبار چشم پزشکی (http://rpsiran.ir/forum/./forumdisplay.php?fid=5)
+--- موضوع: خلق دقیق‌ترین نقشه مولکولی از یک ناحیه چشم (/showthread.php?tid=1136)خلق دقیق‌ترین نقشه مولکولی از یک ناحیه چشم - سعیده - 1393 / 5 / 11

[تصویر:  amapforeyedi.jpg]

تیمی از محققان دانشگاه آیووا دقیق‌ترین نقشه ناحیه‌ای از چشم را خلق کرده‌اند که با بیماری‌هایی مانند «دژنراسیون ماکولای وابسته به سن» مرتبط است. به گزارش"انجمن آرپی، لبر و اشتارگات در ایران" به نقل از ایسنا، درک بیماری‌های چشم فرآیندی دشوار است و کشف عامل بروز چنین شرایطی در سطح مولکولی بیشتر سردرگم‌کننده است. با این حال، نقشه مولکولی جدید، دارای تفکیک‌پذیری بالا بوده و هزاران پروتئین موجود در کوروئید چشم را گروهبندی می‌کند. این پروتئین‌ها اکسیژن و خون را به شبکیه خارجی چشم منتقل می‌کنند که این ناحیه به نوبه خود سهم عمده‌ای در بینایی ایفا می‌کند.
با مشاهده تفاوت‌های فراوانی پروتئین‌ها در نواحی مختلف کوروئید، محققان می‌توانند مولکول‌های کلیدی عامل زوال بینایی و بروز بیماری‌های چشم را درک کنند. بسیاری از بیماری‌های چشم شامل دژنراسیون ماکولای وابسته به سن، ناشی از التهاب هستند که این التهاب به کوروئید و شبکه سلولی اپیتلیال رنگدانه‌دار شبکیه (RPE) آسیب می‌رساند. جزئیات این دستاورد علمی در مجله JAMA Ophthalmology منتشر شده است.