انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران
مصرف خود سرانه قطره های چشمی به اختلالات دید منجر می شود - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران (http://rpsiran.ir/forum/.)
+-- انجمن: اخبار و اطلاعات پزشکی و چشم پزشکی (http://rpsiran.ir/forum/./forumdisplay.php?fid=4)
+--- انجمن: اخبار چشم پزشکی (http://rpsiran.ir/forum/./forumdisplay.php?fid=5)
+--- موضوع: مصرف خود سرانه قطره های چشمی به اختلالات دید منجر می شود (/showthread.php?tid=1207)مصرف خود سرانه قطره های چشمی به اختلالات دید منجر می شود - سعیده - 1393 / 5 / 16

یک فوق تخصص چشم بیمارستان ولی عصر(عج) استان زنجان اظهار داشت: استفاده خودسرانه از قطره های چشمی اختلالات جدی در ناحیه قرنیه و دید ایجاد می کند. به گزارش"انجمن آرپی، لبر و اشتارگات در ایران" به نقل از ایرنا، محمد فاتحی اظهار داشت: با اشاره اینکه بر خلاف تصور اغلب افراد، مصرف بی رویه قطره های چشم عوارض نامطلوبی به دنبال دارد افزود: این نوع داروها به دلیل داشتن مواد نگهدارنده و دیگر مواد دارویی حساس بوده و استفاده خودسرانه و طولانی مدت آن خطرناک است. وی یادآورشد: معمولا متخصصان چشم متناسب با نوع مشکل بوجود آمده در چشم قطره و داروهای خاص را تجویز می کنند که این داروها باید زیر نظر پزشک مصرف شود.
فاتحی بابیان اینکه قطره چشم متناسب با نوع ترکیب آن و با درنظر گرفتن موارد لازم برای جلوگیری از تداخلات دارویی تجویز می شود افزود: بر این اساس استفاده طولانی از این قطره های کورتون دار بیماری های مختلفی مانند آب مروارید و آب سیاه را در فرد ایجاد می کند. وی اظهار کرد: قطره های حاوی مواد نگهدارنده نیز در صورت استفاده استفاده خود سرانه علاوه بر ایجاد اختلال در قرنیه چشم خراش هایی ریز در این ناحیه بوجود می آورد. این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان تصریح کرد: برخی افراد برای رفع قرمزی چشم بدون تجویز پزشک از قطره نفازولین استفاد می کنند که این اقدام نیز به نوبه خود مشکلات جدی دید را موجب می شود.
وی همچنین با اشاره به اینکه نگهداری قطره های چشم تابع شرایط خاصی است یادآوری کرد: قطرهای چشم مواد نگهدارنده خاصی دارند و مدت زمان مصرف آن نیز حداکثر یکماه است. فاتحی تصریح کرد: قطره های تاریخ گذشته به مراتب آلودگی های شدیدی دارند و مصرف آن می تواند به عفونت های چشمی منتهی شود. به گفته این فوق تخصص چشم در هربار مصرف قطره چشمی در پوش آن باید بلافاصله بسته شود در غیر این صورت غیراستریل می شود. این فوق تخصص قرنیه چشم بیمارستان ولی عصر(عج) استان زنجان خاطر نشان کرد: داروخانه به جز اشک های مصنوعی مجاز به فروش قطره های چشم نیستند و این در حالی است که مصرف این نوع اقلام دارویی توسط افراد و در سنین گوناگون افزایش چشمگیری را نشان می دهد. وی خاطرنشان کرد: چشم عضو مهم و حیاتی بدن محسوب می شود و داروهای مختص آن باید با تجویز متخصص مربوطه باشد.