انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران
تشخیص سریع بیماری آب سیاه با تصویربرداری اپتیکی - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران (http://rpsiran.ir/forum/.)
+-- انجمن: اخبار و اطلاعات پزشکی و چشم پزشکی (http://rpsiran.ir/forum/./forumdisplay.php?fid=4)
+--- انجمن: اخبار چشم پزشکی (http://rpsiran.ir/forum/./forumdisplay.php?fid=5)
+--- موضوع: تشخیص سریع بیماری آب سیاه با تصویربرداری اپتیکی (/showthread.php?tid=1238)تشخیص سریع بیماری آب سیاه با تصویربرداری اپتیکی - سعیده - 1393 / 5 / 19

رئیس انجمن علمی اپتومتری ایران با بیان اینکه تشخیص بیماری آب سیاه در گذشته در کلینیک فقط از طریق گرفتن فشار چشم و میزان بینایی در این بیماران بود گفت: اما امروزه روش‌های تصویر برداری اپتیکی وارد شده است که به وسیله آن بیماری آب سیاه سریع‌تر از روش­های سنتی تشخیص داده می­شود. به گزارش"انجمن آرپی، لبر و اشتارگات در ایران" به نقل از مهر، دکتر علی میرزاجانی به معرفی بیماری گلوکوم یا آب سیاه پرداخت و گفت: گلوکوم یا آب سیاه بیماری است که می‌تواند سبب آسیب به عصب بینایی و در نتیجه کوری فرد شود. وی با تاکید بر اینکه درمان زودرس می‌تواند مانع پیشرفت بیماری و کاهش دید بیمار گردد گفت: در اغلب موارد افزایش فشار داخل چشم سبب گلوکوم می‌شود.
رئیس انجمن علمی اپتومتری ایران با بیان اینکه افراد بالای 40 سال و کسانی که سابقه خانوادگی دارند بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند، گفت: اگر بیماری به زودی تشخیص داده شود، با استفاده از دارو کنترل می‌شود اما در صورت بی نتیجه بودن روش‌هایی مثل جراحی لیزر و جراحی‌های رایج دیگر اثربخش خواهد بود. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و دبیر علمی هفدهمین کنگره سراسری انجمن علمی اپتومتری ایران با بیان اینکه در بیماران گلوکومی اغلب دید کناری از بین می‌رود، اظهار کرد: تشخیص این بیماری در گذشته در کلینیک فقط گرفتن فشار چشم و میزان بینایی در این بیماران بود اما امروزه روش‌های تصویر برداری اپتیکی هم­دوست (OCT)از جمله روش­های پاراکلینیک است وارد شده است. میرزاجانی افزود: به وسیله تصویربرداری اپتیکی تغییرات عصبی در لایه‌های عصبی شبکیه چشم و عصب اوپتیک سریع‌تر از روش­های سنتی تشخیص داده می­ شود. وی در پایان از برگزاري هفدهمین کنگره سراسری انجمن علمی اپتومتری ایران در روزهاي 12تا14 شهريورماه در محل سالن همایشهای بین‌المللی دانشگاه شهیدبهشتی خبر داد.