انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران
: درمان زخم قرنیه با سلول‌های بنیادی - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران (http://rpsiran.ir/forum/.)
+-- انجمن: اخبار و اطلاعات پزشکی و چشم پزشکی (http://rpsiran.ir/forum/./forumdisplay.php?fid=4)
+--- انجمن: اخبار چشم پزشکی (http://rpsiran.ir/forum/./forumdisplay.php?fid=5)
+--- موضوع: : درمان زخم قرنیه با سلول‌های بنیادی (/showthread.php?tid=5437): درمان زخم قرنیه با سلول‌های بنیادی - محسن سروش - 1396 / 5 / 10

مطالعات جدید نشان می‌دهد سلول‌های بنیادی قرنیه در درمان انواع آسیب قرنیه ناشی از سوختگی، زخم، ساییدگی، خراشیدگی، مشکلات لنز تماسی و عفونت موثر است.به گزارش "انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران" به نقل از  ایرنا از مدیکال ساینس، بهبود زخم قرنیه فرآیند زمان‌گیر و دشواری است و معمولا نیازمند مراقبت‌های بالینی پیچیده‌‌ای است. مطالعات محققان مرکز پزشکی Cedars Sinai در لس آنجلس نشان می‌دهد بهترین گزینه برای درمان انواع آسیب‌های قرنیه، سلول‌ بنیادی است.قرنیه خارجی‌ترین سطح چشم است و از سه نوع سلول اصلی تشکیل شده است که اپی‌تلیوم سطحی، کراتوسیت‌های استروما و سلول‌های اندوتلیالی تک لایه داخلی نام دارند. هر سه نوع سلول شباهت‌ها و تفاوت‌هایی در مقابله با درمان زخم دارند.
مطالعات جدید نشان می‌دهد پیوند سلول‌های بنیادی هر سه نوع سلول در درمان آسیب‌های جدی قرنیه موثر است. احساس جسم خارجی در چشم، درد و ناراحتی چشم، قرمزی چشم، حساسیت به نور، ریزش اشک و تاری دید مهمترین نشانه‌های خراش و ساییدگی قرنیه است.محققان بر این باورند پیشرفت‌های درمانی با استفاده از سلول‌های بنیادی در آینده‌ای نزدیک قادر به حفظ بینایی در بسیاری از بیماران است.
نتایج این مطالعه در نشریه Stem Cells منتشر شده است.