انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران
9 پروژه تحقیقاتی امیدوارکننده جهت بیماریهای شبکیه - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران (http://rpsiran.ir/forum/.)
+-- انجمن: اخبار و اطلاعات پزشکی و چشم پزشکی (http://rpsiran.ir/forum/./forumdisplay.php?fid=4)
+--- انجمن: اخبار چشم پزشکی (http://rpsiran.ir/forum/./forumdisplay.php?fid=5)
+--- موضوع: 9 پروژه تحقیقاتی امیدوارکننده جهت بیماریهای شبکیه (/showthread.php?tid=5481)9 پروژه تحقیقاتی امیدوارکننده جهت بیماریهای شبکیه - صدف - 1396 / 6 / 21

به گزارش "انجمن حمایت ازبیماران چشمی شبکیه (آرپی ، لبر و اشتارگارت ) در ایران"به نقل ازمرکز مبارزه با نابینایی( FFB )9 پروژه تحقیقاتی  امیدوارکننده که جهت بیماریهای شبکیه ارائه نمودند.
تاریخ 24 جولای 2017
انتقال علم بروز و اميدبخش از تحفیفات آزمايشگاهی و  کارآزمايي هاي باليني که ضروري می باشد، تا درمانهاي شبکيه، صرفاََ جهت درمان ميليون ها افرادي که به آن نياز دارند، ضروري می باشد. به همين دليل،آنها تحقيقات وسیع و نيز پرهزينه هستند که می تواند پر خطر باشد و به همین دلیل نيازمند توسعه باليني گسترده و دانش تنظيمي دقیق است. مبارزه با بنیادنابینایی، با سرمایه گذاری بیش از 75 میلیون دلار در پروژه های درمانی،(درمانی با توانایی بالقوه از طریق برنامه  تسریع در تحقیقات ترجمی (TRAP) که شامل جوایز Gund-Harrington Scholar Award می باشد.
در 29 ژوئن 2017، در آتلانتاFFB - این پژوهشگران  تحقیقاتی را دورهم  جمع تا تلاش های پژوهشی تحلیلی خود را برای ارائه پیشرفتهای خود  ارائه دهند. در اینجا مهمترین نکات این  نشست یک روزه را به اطلاع شماخواهیم رساند:
1- بازسازی عملکرد بینایی از طریق بازگرداندن مجدد سلولهای مخروطی
لکارا، دکترا (به نمایندگی از دکترخوزه ساحل،از موسسه de la Vision و دانشگاه پیتزبورگ)اعلام نمود اپتوژنتیک یک رویکرد نوآورانه و در حال ظهور برای بازگرداندن بینایی در افراد مبتلا به ضایعات پیشرفته بینایی است که شامل دادن پروتئین های حساس به نور برای زنده ماندن سلول های شبکیه (مانند دو قطبی، گانگلیون) می شود. دکتر ساحل و Botond Roska، MD، کشف کرده اند که در تعداد قابل توجهی از بیماران مبتلا به آرپی پیشرفته retinitis pigmentosa (RP)، برخی از photoreceptors (فتورسپتورهای مخروطی) به حالت خاموش و غیرفعال درمی آیند. دکتر Dalkara عنوان نمود که چگونه سلولهای مخروطی غیرفعال با درمان اپتوژنتیک(optogenetic) دوباره فعال و بازیابی گردند.  این محققان بر این باورهستند که سلول های مخروطی فعال شده احتمالا بهتر از سلول های دوقطبی یا گانگلیونی باعث بینایی بهتر خواهند شد .این تیم تحقیقاتی پیشرفت قابل توجهی در ارزیابی وطراحی ازطریق درمان با روش اپتولوژنتیک جهت این نوع بیماری در یک کارآزمایی بالینی درآینده ای نزدیک دست خواهند یافت.

2- توسعه و طراحی ابزارهای اپتوژنتیک Optogenetic با افزایش حساسیت به نور شدیدتربرای ترمیم بینایی
لی بایرن، PhD (از طرف John Flannery، PhD، دانشگاه کالیفرنیا، برکلی)
اکثر پروتئین های حسگر نوری که در رویکردهای اپتوژنتیک مورد استفاده قرارمی گیرد، نیاز به نور شدید دارند تا شخص بتواند شدت نور را ببینند که ممکن است دشوار باشد، مگر اینکه بیمار در معرض نور خورشید قرار گیرد. تیم UC برکلی  با معرفی یک پروتئین غنی که از جنس حسگر شبکیه پستانداران می باشد را  معرفی کرده است. این تیم همچنین یک سیستم تحویل ویروس آدنو (AAV) را ایجاد می کند که می تواند به طور موثر ژن پروتئین حسگر نوربه شبکیه را از طریق تزریق داخل ویتره که آسیب کمتری نسبت به  تزریق  در زیر شبکیه (به عنوان مثال، subretinal) است انتقال دهد.

3-توسعه وساخت  قطع و وصل کننده نوری (دارو) برای بازگرداندن بینایی
زاکاری هلفت، کاندیدای PhD (از طرف ریچارد کرامر، PhD، دانشگاه کالیفرنیا، برکلی)
تیم دکتر کرامر در حال توسعه برای بازگرداندن بینایی -  به عنوان اپتوژنتیک"optogenetics بدون ژنتیک"می باشد. به جای ارائه ژن هایی که پروتئین های حساس به نور را از بین می برند. روش آنها ارائه داروهای حسگرهای نوری(ترکیبات photoswitch) است. بر خلاف  ژن درمانی ، که رفع مشکلات آن دشوار است ، دوز این فتوسوئچها  می توانند به راحتی تغییر یافته بدین معنی که افزایش، کاهش، یا متوقف شوند. علاوه بر این، آزمایشگاه دکتر Kramer نشان داده است که فتوسوئیچ ها photoswitches به طور طبیعی به مناطقی از شبکیه که در معرض تخریب هستند انتقال یافته ، به طوری که آنها احتمالا کمتر با عملکرد سلول های استوانه ای و مخروطی باقی مانده، مواجه می شوند. اهداف آنها شامل تست های بیشتری در مدل های حیوانی بزرگتر و پیشرفت یک سیستم انتشار کُندتر، دارویی می باشد.

4-درمان  Oligonucleotide Antisense برای سندرم آشر نوع C1
جنیفر لنتز، PhD، مرکز علوم بهداشتی دانشگاه ایالتی لوئیزیانا
بیماری Oligonucleotide Antisense همچنین به عنوان ASOs و AON شناخته می شودقطعه هایی کوچک DNA ی طراحی شده برای اصلاح جهش های خاص ژنتیکی است. دکتر لنتز و تیم او یک ASO را برای اصلاح جهش c.216> A در هارمونین ژن ایجاد کردند که باعث ایجاد نوع سندرم آشر 1C (USH1C) در افرادی با نژاد Acadian می شود. او نشان داد که درمان ASO  در سال چهار بار باعث افزایش عملکرد هارمونیک در موش ها با این جهش می باشد. با این حال، مشخص نیست که آیا سطح عنوان شده بهبود یافته برای حفظ و یا بازگرداندن بینایی در انسان با آن جهش کافی خواهد بود. وی قصد دارد دیگران را با امید به افزایش تولید پروتئین هارمونیک طبیعی مقایسه کند.

5-درمان Oligonucleotide Antisense برای از دست دادن بینایی از نوع Ataxia Spinocerebellar Type 7
آلبرت لا اسپادا، MD، PhD، دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا
نوعی آتاکسی اسپینوسئر سلول نوع 7 (SCA7) یک اختلال غالب در اتواسوم است که باعث بروز مشکلات حرکتی، گفتار و همچنین دیستروفی مخروطی می شود که منجر به نابینایی می شود. دکتر لا اسپادا ASO برای درمان زخم شبکیه، توسعه داده است. درمان ASO به طور موفقیت آمیز از تولید نوعی پروتئین سمی که بر روی موش که سبب انقباض شبکیه در یک مدل موش SCA7 شده، جلوگیری می کند. دکتر لا اسپادا همکاری با بران بروکس، MD، PhD، موسسه ملی چشم، برای راه اندازی یک مطالعه برای افراد مبتلا به SCA7 برای شناسایی بهترین معیارهای نتیجه برای یک کارآزمایی بالینی آیندۀ ASO برای دژنراسیون شبکیه است.

6-یک سیستم کشف دارویی که سبب بازسازی سلولهای استوانه ای می شود
جفری موم، PhD، موسسه چشم ویلرم، دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز
دکتر Mumm یک سیستم غربالگری دارویی مبتنی بر روباتیک را برای شناسایی ترکیباتی که سبب بازسازی سلول های استوانه ای می شود در نوعی ماهی ایجاد کرده است. هدف او یافتن یک ترکیب است که می تواند دید انسان در شب را با رنگدانه های شبکیه را دربیماران RP با سایر شرایط شبکیه ای که بر روی فتوسپتورهای استوانه ای تاثیر می گذارد را ایجادکند. در ابتدا، او بیش از 2900 ترکیب را نمایش داد - هر کدام در شش سطح مختلف غلظت.
در آزمایشهای در حال انجام  از جمله آزمایش کاندیداهای امیدوارکننده با سلول های استوانه  ای و بافت شبکیه در یک ظرف، او چهار ترکیب سرب را شناسایی کرده است که قصد دارد در مدل موش های RP آن را ارزیابی کند. او همچنین ترکیبی از مولکول ها را آزمایش می کند تا تعیین کنند که آیا آنها بهتر از ترکیبات فردی عمل می کنند.

7- درمان دارویی برای بیماری اشتارگارت
ایکنستانتین پتروخین، PhD، مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا
ویتامین A، متابولیزه شده در شبکیه، برای بینایی ضروری است. بسیاری از محققان معتقدند که بیماری اشتارگارت، یک شکل ارثی از دژنراسیون ماکولا، ناشی از انباشت مواد مخرب ناشی از فرآیند متابولیسم است. دکتر Petrukhin در حال توسعه یک ترکیب که پروتئین شناخته شده به عنوان پروتئین اتصال دهنده شبکیه 4 (RBP4) را بلوکه می کند - انجام این کار باعث کاهش انباشت مواد سمی ویتامین A می شود. او نشان داده است که دارو این سموم را در یک مدل موش مبتلا به بیماری  اشتارگارت کاهش می دهد. وی در حال بهینه سازی این  ترکیب برای ارزیابی در تحقیقات پیشین است.

8-ژن درمان  برای بهترین دیستروفی ماکولاری (Macular Dystrophy) Vitelliform
کارینا Guziewicz، PhD، دانشگاه پنسیلوانیا
دکتر Guziewicz نشان داد که ژن درمانی مبتنی بر AAV جهت ارائه نسخه های ژن BEST1، پروسه بیماری را در حیوانات، از جمله یک مدل سگ با مراحل اولیه و دیر انگیخته شبکیه، تغییر داد. Dr. Guziewicz در همکاری با دیوید گم، MD، PhD در دانشگاه ویسکانسین-مدیسون، ژن درمانی در سلول های اپیتلیوم رنگدانه شبکیه ای که از سلول های بنیادی مولکولی القا شده توسط انسان ساخته شده است، به منظور طراحی مناسب درمان برای استفاده در یک مطالعه انسانی ارزیابی می شود. آنها به دنبال این هستند که بتوانند کارآزمایی بالینی را آغاز نمایند .

9- درمان ژن برای بیماری لبر آماروزیس( LCA) Amaurosis مادرزادی ناشی از Mutations RPGRIP1
اریک پیرس، MD، PhD، بیمارستان چشم و گوش ماساچوست
در همکاری با دکتر لوک واندنبرگ، دكتر پیرس، ژن درماني مبتنی بر AAV را برای amaurosis مادرزادی Leber به علت جهش در RPGRIP1 ایجاد کرده است. او در حال حاضر آخرین نسخه درمان را در مدل موش RPGRIP1 بررسی می کند. طرح های آینده شامل تولید یک بردار ژنتیکی بالینی برای مطالعات سم شناسی و در نهایت یک کارآزمایی بالینی است. کلینیک دکتر پیرس نیز هفت خانواده را با جهش های RPGRIP1 شناسایی کرده است.
ترجمه شده توسط :محسن سروش