انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران
:درمان سلول‌های سرطانی با استفاده از نانوذرات زردچوبه - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران (http://rpsiran.ir/forum/.)
+-- انجمن: اخبار و اطلاعات پزشکی و چشم پزشکی (http://rpsiran.ir/forum/./forumdisplay.php?fid=4)
+--- انجمن: اخبار پزشکی (http://rpsiran.ir/forum/./forumdisplay.php?fid=6)
+--- موضوع: :درمان سلول‌های سرطانی با استفاده از نانوذرات زردچوبه (/showthread.php?tid=5590):درمان سلول‌های سرطانی با استفاده از نانوذرات زردچوبه - محسن سروش - 1396 / 12 / 13

به گزارش"انجمن حمایت ازبیماران چشمی شبکیه(آرپی،لبر و اشتارگات)درایران،امروزه استفاده از ترکیبات موجود در مواد طبیعی به‌عنوان داروی کمکی جهت درمان بسیاری از بیماری‌ها ازجمله سرطان مورد توجه قرار گرفته است. در مطالعات متعددی به اثرات ضدالتهابی و ضدسرطانی کورکومین اشاره شده است. اما از سوی دیگر کاربرد بالینی آن به دلیل حلالیت ناچیز آن در آب، با محدودیت زیادی مواجه است.

به گزارش"انجمن حمایت ازبیماران چشمی شبکیه(آرپی،لبر و اشتارگات)درایران،دکتر مریم قاسمی کاسمان پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی بابل، از کورکومین به‌عنوان ترکیب ضد سرطان موجود در گیاه زردچوبه یاد کرد و افزود: رویکردهای زیادی جهت افزایش حلالیت کورکومین در آب به کار گرفته شده است.
از سوی دیگر فناوری نانو افق جدیدی را در زمینه پزشکی باز کرده است. ازاین‌رو در این پژوهش از این فناوری جهت افزایش حلالیت کورکومین در آب استفاده شده است. در این راستا فرم نانوذره کورکومین با استفاده از دو پلیمر طبیعی سنتر شده و اثر آن بر تکثیر سلول‌های سرطانی مورد ارزیابی قرار گرفته است.
وی افزود: کوچک شدن ذرات کورکومین تا مقیاس نانومتری موجب افزایش حلالیت این ترکیب در آب می‌شود. این موضوع اثر ضدسرطانی این ترکیب را به‌طور قابل‌توجهی افزایش می‌دهد.
در این طرح نانوذراتی چهار جزئی شامل کورکومین، دو پلیمر طبیعی و سدیم تری فسفات سنتز شده است. بررسی با کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا (HPLC) نشان داد که در مقایسه با کورکومین که به میزان ناچیزی در آب حل می‌شود؛ کپسوله کردن کورکومین به داخل نانوذرات سنتز شده به میزان قابل‌توجهی حلالیت آبی آن را افزایش می‌دهد.
به گفته این محقق، در این طرح برای سنتز این نانوذرات چندجزیی، از یک روش شامل فرایند فراصوت استفاده شده و پس‌ازآن فعالیت ضد توموری آن‌ها مورد ارزیابی قرار گرفته است. همچنین از روش‌های میکروسکوپی FE-SEM و AFM برای مشخصه یابی نانوذرات استفاده شده است.
تصاویر میکروسکوپی بیانگر این هستند که اندازه نانوذرات سنتز شده کوچک‌تر از ۵۰ نانومتر هستند. همچنین، نتایج حاکی از آن است که نانوذرات چندجزیی خواص ضد توموری بالاتری نسبت به فرم آزاد کورکومین از خود نشان می‌دهند.
دکتر شهرام قاسمی میر- عضو هیات علمی دانشگاه مازندران، دکتر مریم قاسمی کاسمان عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل، دکتر سهراب کاظمی- عضو هیات علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی بابل، مریم غلامی تبار و رقیه پورباقر- دانشجویان مقطع دکتری پژوهش محور این دانشگاه، فاطمه احمدی و علی علی‌نژاد میر – دانش‌آموختگان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه مازندران در انجام این طرح همکاری داشته‌اند. نتایج این کار در مجله International journal of nanomedicine با ضریب تأثیر ۴٫۳ (جلد ۱۲، سال ۲۰۱۷، صفحه ۸۵۴۵) منتشر شده است./