انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران
: ژن درمانی برای درمان تخریب ماکولا در سگ ها - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران (http://rpsiran.ir/forum/.)
+-- انجمن: اخبار و اطلاعات پزشکی و چشم پزشکی (http://rpsiran.ir/forum/./forumdisplay.php?fid=4)
+--- انجمن: اخبار چشم پزشکی (http://rpsiran.ir/forum/./forumdisplay.php?fid=5)
+--- موضوع: : ژن درمانی برای درمان تخریب ماکولا در سگ ها (/showthread.php?tid=5606): ژن درمانی برای درمان تخریب ماکولا در سگ ها - محسن سروش - 1397 / 1 / 27

محققین دانشگاه پنسیلوانیا توانسته اند نوعی از تخریب ماکولای سگ ها را با تصحیح ورژنی از ژن BEST1 که در این بیماری جهش یافته است، معکوس کنند. 

به گزارش "انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران "  به نقل از speakingofresearch، بیماری تخریب ماکولا موسوم به  Best disease یا تخریب ماکولای ویتلی فرم، به طور قابل توجهی بین انسان ها و سگ ها مشابه است و منجر به از بین رفتن بینایی در بخش مرکزی چشم می شود. با انتقال ورژن سالمی از ژن BEST1 به سگ ها، محققین توانسته آسیب های چشمی ملایم تا شدید این بیماری که حاصل موتاسیون در این ژن هستند را تصحیح کنند. رسیدن به این موفقیت حاصل مطالعه پنج ساله ای است که بوسیله دکتر Guziewicz و همکارانش در دانشگاه پنسیلوانیا بوده است. به عقیده وی آن ها نشان داده اند که این رویکرد درمانی در مورد جانوران بزرگ جثه جواب می شود و می تواند بعد از انجام مطالعات مربوط به ایمنی و بی خطر بودن، کارآزمایی های بالینی مربوط به این رویکرد درمانی ظرف کمتر از دو سال آینده شروع کرد.