انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران
: بازسازی چشم با استفاده از سلول های مشتق از فولیکول مو - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران (http://rpsiran.ir/forum/.)
+-- انجمن: اخبار و اطلاعات پزشکی و چشم پزشکی (http://rpsiran.ir/forum/./forumdisplay.php?fid=4)
+--- انجمن: اخبار چشم پزشکی (http://rpsiran.ir/forum/./forumdisplay.php?fid=5)
+--- موضوع: : بازسازی چشم با استفاده از سلول های مشتق از فولیکول مو (/showthread.php?tid=5705): بازسازی چشم با استفاده از سلول های مشتق از فولیکول مو - صدف - 1398 / 2 / 17

دکتر اوا مایر توانسته است به لطف دستاوردش در درمان بیماری های سطح چشم با استفاده از سلول های بنیادی فولیکول مو، برنده جایزه پژوهشگر جوان مجله Stem cells شود.به گزارش "انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران " به نقل از Stem-cells-news، این جایزه 10 هزار دلاری سالانه به جوان ترین پژوهشگری اعطا می شود که در این مجله مقاله چاپ می کنند. دکتر اوا مایر که از محققین دانشگاه ارلانگن-نومبرگ است این جایزه را به دلیل تحقیقاتش در درمان نقصان سلول های بنیادی لیمبال(LSCD) بدست آورد که بیماری است که منجر به تیرگی قرنیه می شود و وی توانسته است با استفاده از سلول های بنیادی مشتق از فولیکول مو این مشکل را حل کند.
در حال حاضر، درمان LSCD روی بدست آوردن سلول های لیمبال از چشم سالم بیمار یا بافت جسد فوکوس کرده است. اما دکتر مایر توانسته است از پتانسیل سلول های بنیادی بدست آمده از فولیکول های مو برای بازسازی بافت آسیب چشم بیمار مبتلا به LSCD استفاده کند. وی نشان داده است که سلول های بنیادی مشتق از فولیکول مو در یک ریز محیط صحیح قادر به تمایز به سلول های مناسب هستند و در این مطالعه نیز این سلول ها توانستند به سلول های اپی تلیالی قرنیه تمایز یابند. پیوند سلول های بنیادی فولیکول مو به چشم موش ها موجب شد که بیش از 80 درصد این سلول ها به سلول های اپی تلیالی قرنیه تمایز یابند که نشان دهنده پتانسیل درمانی بالای این سلول ها بود. به عقیده دکتر مایر، سلول های بنیادی مشتق از فولیکول مو می توانند منبع سلولی اتولوگ مناسبی برای درمان آسیب های چشمی باشند.