انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران
: درمان پیرچشمی با عینک اتوفوکال - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران (http://rpsiran.ir/forum/.)
+-- انجمن: اخبار و اطلاعات پزشکی و چشم پزشکی (http://rpsiran.ir/forum/./forumdisplay.php?fid=4)
+--- انجمن: اخبار چشم پزشکی (http://rpsiran.ir/forum/./forumdisplay.php?fid=5)
+--- موضوع: : درمان پیرچشمی با عینک اتوفوکال (/showthread.php?tid=5709): درمان پیرچشمی با عینک اتوفوکال - محسن سروش - 1398 / 4 / 11

مهندسان آمریکایی با استفاده از فناوری ردیابی چشم نوعی عینک اتوفوکال طراحی کرده‌اند که قادر به درمان پیرچشمی است. به گزارش "انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران" به نقل از ایرناپیرچشمی، عارضه‌ای است که با افزایش سن، به سراغ افراد می‌آید. این نقص بینایی که حدود ۴۵ سالگی خودش را نشان می‌دهد، موجب می‌شود که فرد، قدرت تمرکز بر اجسام نزدیک خود را نداشته باشد. برخی افراد می‌توانند با استفاده از عینک مطالعه، بر این مشکل غلبه کنند اما برای بیشتر افراد، استفاده از عدسی تدریجی ضروری است. عدسی تدریجی، نوعی عدسی دو دید است که قسمت بالای آن برای دید دور و قسمت پایین آن برای دید نزدیک به کار می‌رود.
اکنون پژوهشگران دانشگاه استنفورد در آمریکا یک عینک اتوفوکال ابداع کرده‌اند که شاید روزی بهتر از عینک‌های قدیمی بینایی را اصلاح کند. نمونه ابتدایی این کار، مانند یک عینک واقعیت مجازی به نظر می‌رسد اما محققان امیدوارند که نسخه‌های آتی را در طرح‌های ساده‌تری ارائه دهند.
عینک اتوفوکال می‌تواند مشکلات اصلی عدسی تدریجی را رفع کند. این عینک، لنزهایی پر از مایع دارد که برآمده و باریک است؛ همچنین حسگرهایی با قابلیت ردیابی چشم دارد که محل نگاه کردن فرد و زاویه دید او را دنبال می‌کنند.مطالعه در خصوص عینک اتوفوکال محققان دانشگاه استنفورد در مجله «Science Advances» به چاپ رسید.