انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران
:پیوند سلول های بنیادی می تواند راهی برای درمان نابینایی باشد - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران (http://rpsiran.ir/forum/.)
+-- انجمن: اخبار و اطلاعات پزشکی و چشم پزشکی (http://rpsiran.ir/forum/./forumdisplay.php?fid=4)
+--- انجمن: اخبار چشم پزشکی (http://rpsiran.ir/forum/./forumdisplay.php?fid=5)
+--- موضوع: :پیوند سلول های بنیادی می تواند راهی برای درمان نابینایی باشد (/showthread.php?tid=5775):پیوند سلول های بنیادی می تواند راهی برای درمان نابینایی باشد - صدف - 1400 / 2 / 5

در سال های اخیر، سلول های بنیادی به ابزاری مهم و امیدوار کننده برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله نابینایی تبدیل شده اند.
به گزارش "انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران" به نقل از medicalxpress، محققان دو سیگنال سلولی به نام های Ccr5 و Cxcr6 را با استفاده از مدل های تخریب شبکیه در انسان و موش شناسایی کرده اند. آن ها سلول های بنیادی را برای بیش بیان گیرنده های Ccr5 و Cxcr6 مهندسی ژنتیک کردند. زمانی که این سلول های بنیادی مهندسی شده مجددا به مدل های جانوری پیوند شدند، نرخ بسیار بالایی از مهاجرت به بافت شبکیه در حال تخریب را نشان دادند که مانع از مرگ سلول های آن و حفظ عملکرد شبکیه شد.
 این سلول های بنیادی مشتق از مغز استخوان و تغییر یافته زمانی که به شبکیه رسیدند با لایه های آن تلفیق شدند و موجب حفظ عملکرد شبکیه شدند. به عقیده محققین استفاده از سلول های بنیادی تغییر یافته می تواند رویکرد موثری برای احیای بینایی و جلوگیری از تخریب شبکیه باشد.