انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران
روش جدید برای رشد سلول های بنیادی جنینی گورخرماهی می تواند کل ماهی را ترمیم کند - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران (http://rpsiran.ir/forum/.)
+-- انجمن: اخبار و اطلاعات پزشکی و چشم پزشکی (http://rpsiran.ir/forum/./forumdisplay.php?fid=4)
+--- انجمن: اخبار پزشکی (http://rpsiran.ir/forum/./forumdisplay.php?fid=6)
+--- موضوع: روش جدید برای رشد سلول های بنیادی جنینی گورخرماهی می تواند کل ماهی را ترمیم کند (/showthread.php?tid=848)روش جدید برای رشد سلول های بنیادی جنینی گورخرماهی می تواند کل ماهی را ترمیم کند - سعیده - 1393 / 4 / 15

گورخرماهی یک موجود مدل است که نقش مهمی را در مطالعات بیولوژیک و کشف و طراحی داروهای لازم برای درمان های با پایه سلولی ایفا می کند و می تواند سلول های بنیادی جنینی را ایجاد کند. به گزارش"انجمن آرپی، لبر و اشتارگارت در ایران" به نقل از بنیان، برای اولین بار محققین توانسته اند که سلول های بنیادی جنینی مشتق از گورخرماهی را برای بیش از دو سال و بدون احتیاج به لایه سلولی فیدر(تغذیه کننده) حفظ کنند. این مطالعه که به وسیله محققین سنگاپوری صورت گرفته است توانسته است علاوه بر حفظ طولانی مدت سلو لهای بنیادی جنینی و کشت آن ها بدون لایه فیدر، استفاده از این سلول ها را ساده تر کرده و بهره برداری از آن ها را افزایش داده است.
این محققین در مقاله ای تحت عنوان جداسازی و کشت بلندمدت رده شبه سلول های بنیادی جنینی بلاستومرهای گورخرماهی تحت شایط فاقد لایه تغذیه کننده(Derivation and Long-Term Culture of an Embryonic Stem Cell-Like Line from Zebrafish Blastomeres Under Feeder-Free Conditio) نشان داده اند که این سلول های بنیادی جنینی مورفولوژی، ویژگی ها و توانایی تمایزی خود را به خوبی حفظ می کنند و سپس بعد از انتقال از طریق خط زایا برای تولید نسل مورد استفاده قرار گیرد. با گذر از این گلوگاه های تکنیکی در این زمینه، این مطالعه می تواند دستکاری های ژنتیکی مولکولی و سلولی جالبی را در مورد گورخرماهی مقدور سازد.