انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران
*درمان یکی از عوامل کاهش بینایی وراثتی کشف شد* - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران (http://rpsiran.ir/forum/.)
+-- انجمن: اخبار و اطلاعات پزشکی و چشم پزشکی (http://rpsiran.ir/forum/./forumdisplay.php?fid=4)
+--- انجمن: اخبار چشم پزشکی (http://rpsiran.ir/forum/./forumdisplay.php?fid=5)
+--- موضوع: *درمان یکی از عوامل کاهش بینایی وراثتی کشف شد* (/showthread.php?tid=927)*درمان یکی از عوامل کاهش بینایی وراثتی کشف شد* - سعیده - 1393 / 4 / 21

محققان دانشگاه کلمبیای آمریکا موفق شدند با استفاده از ژن درمانی یکی از عوامل کاهش بینایی وراثتی به نام «رتینیت پیگمانتر» (RP) را در چشم دو بیمار درمان کنند. به گزارش"انجمن آرپی، لبر و اشتارگارت در ایران" به نقل از ایرنا از هلث،بیش از 60 ژن مختلف در ابتلا به بیماری رتینیت پیگمانتر دخالت دارند. محققان با استفاده از سلول های بنیادی گرفته شده از سلول های پوست ، علل خاص ابتلا به بیماری چشمی «رتینیت پیگمانتر» (RP) را که منجر به کوری یا اختلال شدید بینایی می شود در هر بیمار بررسی کردند. محققان با آزمایش سلول های شبکیه که از سلول های بنیادی در آزمایشگاه درست شده بود، متوجه شدند که بیماری RP در چشم دو بیمار با جهش یک ژن به نام MFRP ارتباط دارد.
سپس دانشمندان با استفاده از یک ویروس، نسخه های عادی این ژن را به سلول های شبکیه چشم وارد و عملکرد این سلول ها را بازیابی کردند. پروفسور «استفان تسانگ» از دانشگاه کلمبیا که ریاست این مطالعه را بر عهده دارد، گفت: استفاده از سلول های خاص هر بیمار برای تصحیح دقیق نقص های ژنتیکی او، ابزار دیگری در پیشبرد حوزه پزشکی فرد محور ارائه می دهد. بیش از 60 ژن مختلف با ابتلا به RP ارتباط دارند و این موضوع مطالعه این بیماری را دشوار کرده است. رتینیت پیگمانتر یک بیماری ارثی است که به صورت های مختلف به ارث می رسد. علایم این بیماری به طور معمول با شب کوری شروع می شود و بعد از آن دید محیطی از دست می رود.