انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران
درمان تنبلی چشم بعد از ۱۰ سالگی بسیار سخت می‌شود - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن حمایت ازبیماران چشمی آرپی،لبر و اشتارگات در ایران (http://rpsiran.ir/forum/.)
+-- انجمن: اخبار و اطلاعات پزشکی و چشم پزشکی (http://rpsiran.ir/forum/./forumdisplay.php?fid=4)
+--- انجمن: اخبار چشم پزشکی (http://rpsiran.ir/forum/./forumdisplay.php?fid=5)
+--- موضوع: درمان تنبلی چشم بعد از ۱۰ سالگی بسیار سخت می‌شود (/showthread.php?tid=950)درمان تنبلی چشم بعد از ۱۰ سالگی بسیار سخت می‌شود - سعیده - 1393 / 4 / 23

یک فوق تخصص چشم پزشکی گفت: تنبلی چشم زمانی صورت می‌گیرد که کودک به هر علتی از بینایی چشم سالم خود استفاده نکند. به گزارش"انجمن آرپی، لبر و اشتارگارت در ایران" به نقل از فارس، امین الله نیک اقبالی، درباره تنبلی چشم و علل ابتلای کودکان به این عارضه تصریح کرد: تنبلی چشم زمانی صورت می‌گیرد که کودک به عللی نتواند از بینایی چشم سالم خود در دوران کودکی استفاده کند که از عوامل این اتفاق می‌توان به استفاده نشدن از عینک برای جبران اختلاف دو چشم در دوران کودکی یا استفاده نشدن از عینک مورد نیاز برای دوچشم اشاره کرد. وی دیگر عامل ایجاد کننده تنبلی چشم در کودکان را علاوه بر استفاده نکردن از عینک مورد نیاز، انحراف چشم توصیف و تصریح کرد: کودکی که یکی از چشمانش انحراف دارد تنها با چشم سالمش برای دیدن اطراف استفاده می‌کند که این عاملی برای ابتلای کودک به تنبلی چشم می‌شود.
این فوق تخصص چشم با برشمردن وجود کدورت در مسیر نور به عنوان دیگر عامل ابتلای کودک به تنبلی چشم گفت: اگر کدورتی در مسیر نور باشد یعنی قرنیه یا عدسی چشمش کدر باشد و این کدورت اجازه ندهد تصویر روی شبکیه تشکیل شود کودک به تنبلی چشم دچار می‌شود. نیک اقبالی درباره نشانه‌های عارضه تنبلی چشم و امکان تشخیص این عارضه توسط والدین کودک خاطرنشان کرد: تنبلی چشم هیچگونه نشانه‌ای ندارد تا والدین کودک بدین وسیله متوجه ابتلای کودک به تنبلی چشم شوند بنابراین تنها راه تشخیص تنبلی چشم این است که کودک را از سن 5 یا 6 سالگی یعنی زمان یاد گرفتن تابلوهای بینایی سنجی چشم پزشکی توسط کودک برای معاینه نزد چشم پزشک ببرند تا در صورت وجود مشکل سریعاً درمان شود.
وی درباره زمان مناسب برای درمان کودکان مبتلا به تنبلی چشم گفت: تنبلی را معمولاً تا سن ۱۰سالگی می توان درمان کرد و روش معمول آن بدین گونه است که چشمی را که زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد بپوشانند تا کودک از چشم دیگر استفاده کند همچون دست شکسته شده که پس از باز شدن از گچ باید فعالیتش را زیاد کرد تا به وضعیت مناسب برسد. این فوق تخصص چشم استفاده از قطره را نیز راه دیگری برای درمان کودکان مبتلا به تنبلی چشم دانست و خاطرنشان کرد: با وجود راه‌های مختلف، پوشاندن چشم فعال راحت‌ترین، ارزان‌ترین و بی آزارترین راه برای کودک است تا بتوانیم این عارضه را درمان کنیم.
نیک اقبالی درباره دفعات مورد نیاز معاینه کودک برای تشخیص تنبلی چشم گفت: کودکان را باید در سنینی که می‌توانند تابلوهای بینایی سنجی مطب چشم‌پزشکان را جواب دهند نزد چشم پزشک ببرند و در آن صورت ممکن است دکتر مراجعه مجدد کودک را خواستار شود ولی در کل توصیه چشم پزشکان این است که در سنین زیر 10 سال هر چه کنترل بهتر و دقیق‌تر باشد نتیجه کار بسیار بهتر خواهد بود. وی درباره طول درمان کودکان مبتلا به عارضه تنبلی چشم گفت: این موضوع به زمان تشخیص این عارضه در کودک دارد بدین معنا که هرچه در سن پایین‌تر تشخیص داده شود،‌ طول درمان و بستن چشم مقابل کمتر است و هر چه سن بالاتر باشد مقاومت چشم بیشتر می شود برای مثال درمان کودکان 9 یا 10 ساله بسیار طولانی تر است.